» Yorkshire Terrier KöpeğiBütün terrierler gibi canlı, cesur, inatçı, efendisine karşı duygulu, yabancılara karşı kuşkucudur. öteki hayvanlarla pek anlaşamaz. Neler Yapar? Bütün dünyada insana eşlik eden bir köpek olarak çok popülerdir. Bu durumu olağanüstü güzelliğine ve sevimliliğine borçludur. Ancak terrier kanı taşıdığı unutulmamalıdır. Evin dışında olmayı sever, buna rağmen apartman hayatından da hoşlanır. Kış aylarında soğuktan etkilendiği için, dışarı çıkarken yün bir ceket giydirilmelidir. Kökeni İngiltere’nin Yorkshire bölgesindeki madenciler tarafından geçen yüzyılda maden tünellerini işgal eden korkunç fareleri yakalaması için geliştirildi. Skye terrieri, siyah-kahverengi oyuncak terrier, Dandie Dinmont ve Maltalı cinsler, bu köpeğin oluşumuna katkıda bulunmuşlardır. Günümüzdeki standardının gerektirdiği özellikler ilk kez 1870’de bir köpek gösterisinde sergilendi. Dişiler zor doğum yapar. Dolayısıyla doğum sırasında veteriner gözetimi gerekir. Yavrular doğduklarında siyah renklidir. Tüylerinin rengi ancak bir yıl sonra standardına uygun hale gelir.  

Devamını Oku

» Whippet KöpeğiMutlu, duygulu, gururlu, zeki ve uysaldır. Neler Yapar? Kısa mesafeli yarışlarda kullanılır. Saatte 60 km. hızla koşabilir. Mükemmel karakteri sayesinde insana eşlik edebilir, gerektiğinde dikkatli bekçi köpeği olarak da eğitilebilir. Narin görünüşüne rağmen hastalıklara karşı dirençlidir ve uzun ömürlüdür. Kökeni 19. yüzyıl sonunda greyhound, İtalyan tazısı ve terrier cinsi köpeklerin çiftleştirilmesiyle geliştirildi. İsmi hızlı hareket etmek anlamına gelen “whip it” sözcüklerinden gelir.  

Devamını Oku

» Westphalia Basseti KöpeğiWestphalia Basseti mücadeleci, zeki, arkadaş canlısı bir ırktır. Evde uyuması gerekir, iyi huyludur. Koklayarak iz sürer. Neler Yapar? Tazı ve basetin avcılık yeteneklerini kendi kişiliğinde birleştirmiştir. İz sürer, avcıyı uyarır, inlere girebilir. Güzel görünüşünün yanı sıra taşıdığı melankolik ama aynı zamanda canlı ifade onu insana arkadaşlık eden bir köpek olarak popüler hale getirmiştir. çok az bilinen bir cinstir. Bu nedenle köpek gösterilerinde pek görülmez. Kökeni Alman tazıları ve bassetlerinin çiftleştirlmesiyle üretilmiştir.  

Devamını Oku

» West Highland White Terrier KöpeğiGeniş göğsünden kaslı bacaklarına kadar sağlam yapılı, fakat küçük gövdeli bir köpektir. Ateşli, hareketli ve kendine güvenlidir. Neler Yapar? Pek çok terrier gibi avındaki hayvanları yakalayabilen bir cinstir. Bu rolde ne kadar kararlı ve amansız olduğunu kanıtlamıştır. Ancak günümüzde bu sempatik, küçük, hareketli köpek çok değerli ve aranan bir aile dostu haline gelmiştir. Bir apartmanda rahatlıkla yaşayabilir, ama özgürlük duygusunu sevdiği unutulmamalıdır. Bir terastan ya da küçük bir avludan hoşlanır. Kökeni 19. Yüzyıl'ın ortasında, İngiltere'nin Argyll bölgesinde yaşayan bir cins terrier yetiştiricisi kendi köpeklerinin arasında bazı beyaz yavrular buldu. Bu köpekler seçildi ve West Highland White Terrier elde etmek amacıyla çiftleştirildi.  

Devamını Oku

» Welsh Terrier KöpeğiEstetik bakımından Airedale'in minyatürüdür. Bu köpeğin öteki terrierlerle çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. Canlı, bağımsız, neşeli, duygulu, itaatkar ve cesur bir köpektir. Tüylerinin sık sık fırçalanması gerekir, yılda iki kez de kırpılmalıdır. Neler Yapar? Ağıl ve inlerde avcı olarak kullanılır. Tazılarla birlikte sürülerin korunmasında da kullanılır. Günümüzde sadece insana eşlik eden köpek olarak kullanılır. Apartman hayatına çok iyi uyum sağlar, aynı zamanda iyi bir bekçi köpeğidir. Efendisine çok bağlıdır, ancak yabancılara karşı biraz ürkektir. Kökeni Bu cins 1700'lerde üretilmesine karşın ilk kez 1885'te resmi olarak tanıtıldı. Ancak bir süre Kırmızı Wire Fox Terrier olarak anılmıştır.  

Devamını Oku

» Welsh Springer Spaniel KöpeğiNeşeli, duyarlı ve bağımsızdır. Güçlü, sağlam bir köpektir. Neler Yapar? En zor arazilerde avlanmaya uyum sağlar ve avı getirme konusunda yeteneklidir. Her türlü kötü hava koşuluna dirençlidir. “Daima neşeli” olduğu söylenir. çok soğuk havalardan korkmaz ve yorgunluk belirtisi göstermeden saatlerce çalışabilir. Av alanından çok fazla uzaklaşma eğilimindedir. Bu nedenle altı aylıkken bu konuda sürekli eğitilmelidir. Kökeni özellikle av için spaniel stock cinsinden türetilmiştir.  

Devamını Oku

» Weimaraner KöpeğiAlman kökenli bir ırktır.Alman av köpeği yetiştiricileri Weimaraneri 19. Yüzyıl Almanya'sında ormancıların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ürettiler.Predatörlere karşı çok agresif bir yapısı olan Weimaraner bu yırtıcıların avında çok başarılıydı. Predatör mücadelesi yanında kuş avında da iyi olduğu farkedilen ırkın , fermalı ve kuş avına müsait köpeklerin damızlık seçilmesiyle bu yeteneğinin daha da geliştirilmesine ağırlık verildi.Weimaraner ağır çalışan,yerden kokulu sağlam ve dayanıklı bir köpektir. Kurşuni gümüş rengiyle 'gümüş hayalet ' olarakta anılır.Avrupa'da özellikle Almanya'da popüler olan ırk dış görünüşününde güzelliğiyle meralardan çok show ringlerinde görünür olmuştur.İnsanla uyumlu çalışabilen,kolay eğitilebilir bir av köpeğidir.Weimaraner bir çok Alman Av köpeği otoritesinin kabul etmemesine rağmen AKC( American Kennel Club) tarafından 'Versatile breed' yani çok amaçlı ırk olarak kabul edilmiştir.      

Devamını Oku

» Vizsla KöpeğiZeki, eğitilebilir, dengeli, itaatkar ve duyguludur. Neler Yapar? Her türlü ava uyum sağlayabilir. Olağanüstü bir koku alma duyusu vardır. Her türlü arazide, hatta bataklıklarda bile avı sahibine getirir. Yerlisi olduğu Macaristan’ın dışında da tanınır ve değer verilir. Kökeni Muhtemelen çok eski cinslerden türetilmiştir. Bu cinsler Transilvanya tazısı ve Türk sarı köpeğidir. Yakın zamanlarda kısa tüylü Alman pointerinin ve normal pointerin kanı bu cinsin kanına karıştırılmıştır. Kahverengi kusur olarak kabul edilir.  

Devamını Oku

» Valee Çoban KöpeğiBelleği çok güçlüdür, yıllar öncesine ait bir dokunuşu ya da okşamayı hatırlar. Nazik, sakin, temiz ve çocuklarla uyum içinde yaşayabilen bir hayvandır. Güçlü, kaslı, iyi huyludur. Valee çoban Köpeği'nin, Bergamasco'nun aksine tüyleri taranabilir ve bu özelliği onu daha cazip hale getirir. Neler Yapar? özgün bir sürü köpeğidir. Günümüzde, canlılığı, iyi huyluluğu sayesinde insan dostu olarak değerlendirilir. Gerektiğinde kişileri ya da belli bir mülkü savunmak için iyi bir bekçi köpeğinin bütün yeteneklerine sahiptir. Kökeni Valee çoban Köpeği, Fenikelilerin getirdiği çoban köpeklerinden Bergamasco gibi türetilen bir gruba dahildir.  

Devamını Oku

» Tyrolean Tazısı KöpeğiCanlı, cesur, hoş, itaatkar bir köpektir. 30-39 cm yüksekliğinde daha küçük bir türü de vardır. Neler Yapar? Kaslı, son derece hızlı, koku alma duyusu çok gelişmiş olan bu köpek içinde bulunduğu ortama gayet iyi uyar. İz sürmede ya da avcılıkta kullanılabilir. Orta büyüklükte olduğu için av sahasına kolayca taşınabilir. Kökeni Eski Avustralya tazılarından türetilen bu cins Tyrol dağlarının karları üzerinde ve güneşinin altında avlanmak için özel olarak geliştirilmiştir.  

Devamını Okuİlginç Herşey İnsanda Merak Uyandırır

Sitemiz Yenileniyor


Tasarımımızla ilgili fikirler vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.